Samostatné malování pokojů
Pokud si chceme vymalovat pokoj či celý byt, nemusíme ihned sahat do peněženky a volat si specialistu. S trochou snahy a šikovnosti malování pokojů může být činností příjemnou, jednoduchou a časově nenáročnou. Níže uvádím několik tipů, jak k malování přistoupit.
Výbava pro malování: větší množství fólie, maskovací páska, štětce, váleček, barva, širší nádoba na barvu
1. Celý nábytek přesuneme do středu pokoje a tím si vytvoříme dostatečné místo pro práci, takže malované stěny budou bezproblémově dostupné. Nábytek přikryjeme fólií, případně upevníme ji páskou, kterou také oblepíme místa, které nechceme malovat.
2. Malování bychom měli začít od všech hůře dostupných míst a různých okrajů. Štětcem s barvou přetáhneme všechny místa, kam se váleček nedostane, rohy či místa kolem dveří a oken.
3. Malování pokoje bychom měli začít od stropu. Pro strop se hodí spíše matnější odstín barvy (bílá a vůbec světlé barvy opticky místnost zvyšují). První vrstvu na stropech malujeme kolmo ke stěně s oknem, druhou vrstvu rovnoběžně. Pokud máme v místnosti více oken, tak rozhoduje to, které dává nejvíce světla. Po vymalování stropu, malujeme stěny, ale vždy bychom měli udělat najednou jednu celou stěnu a nepřerušovat malování například v polovině.
4. Stěny se nejlépe malují válečkem. Po nasáknutí barvou ale musíme přejet válečkem několikrát po mřížce, abychom ho zbavili nadbytečné barvy, která by nám mohla po stěnách stékat.
5. Pro lehčí práci je dobré mít nástavec na váleček. Malujeme vždy shora dolů a raději pomalu, aby nám nestříkala při malování barva nebo aby nestékala zbytečně dolů. Barvu nanášíme mírně překrývajícími se pruhy. Pro praváky je pohodlnější malovat zprava doleva, pro leváky obráceně.