Staré byty
Pokud není zřejmé, zda byly stěny bytu škrábány, je vhodné stěnu zkusit navlhčit. Pokud má malba tendenci k odlupování, je lépe předejít pozdějším komplikacím a stávající malbu řádně namočit a seškrabat. Po seškrabání malby se doporučuje vždy stěny omýt vlažnou vodou se saponátem. Po zaschnutí je třeba nanést penetraci, konkrétně Primalex Hloubkovou penetraci. Při jejím nanášení je nutné dbát, aby nedocházelo k jejímu vsakování. Po zaschnutí se nanáší pro bílé řešení Primalex Plus, pro barevné Primalex Procolor 0.
Malování neudržovaného bytu
Kde se dlouho nemalovalo, budou stěny značně zaprášené a mastné. Osvědčený způsob přípravy takového podkladu k malování je následující: do vlažné vody se přidá trochu saponátu a tento roztok se malířskou štětkou krouživými pohyby nanáší na stěnu. Působením teplé vody ve spojení se saponátem dochází k rozmáčení omývaného podkladu, který bude zůstávat na štětce. Štětka se vždy s touto rozmytou malbou musí odstříknout, a proto je nutné dobře podlahu zakrýt malířskou fólií a posypat dřevěnými pilinami, které absorbují omyté malby. Po omytí je nutné nechat stěnu oschnout, a pak natřít výrobkem Primalex Hloubková penetrace. Takto bude stěna ideálně připravena na další malování. Vrchní nátěr doporučují odborníci provést výrobkem Primalex Polar (pro bílé řešení) nebo výrobkem Primalex Procolor (barevné řešení).
Odstranění nežádoucích pachů
Někdy jsou stěny bytů prosáklé pachem po předcházejících nájemnících, patrným i po seškrábání nátěru až na štuk. Vyšší intenzita zápachu je způsobována vlhkostí ve zdech. V tom případě je třeba seškrábat omítku až na štuk, vyspravit ji výrobkem Primalex Štuková omítka, a potom přetřít vápnem na bílení. Takto ošetřené místnosti se musejí nejen dobře vytápět, ale hlavně intenzivně větrat. Po řádném vysušení lze opět použít Primalex Univerzální penetraci a po jejím zaschnutí Primalex Polar či Primalex Procolor.
Mastná místa
Místa potřísněná mastnotou (např. kolem sporáků) je nutné důkladně omýt teplou vodou se saponátem. Po vyschnutí použít základní nátěr Primalex Primer, který vyniká vysokou přilnavostí k podkladu. Nátěr nanášet ve dvou vrstvách válečkem bez ředění, vždy po dokonalém vyschnutí, a takto připravený podklad přetírat libovolným malířským nátěrem.
Panelové domy
V nekvalitních omítkách v panelových domech jsou často po oškrábání starých nátěrů drobné dírky velikosti cca 1 mm. Pokud je omítka hladká, doporučuje se pouze přeštukovat nebo vyplnit akrylátovým tmelem. Pokud je omítka hrubší, je třeba ji vyplnit štukovou omítkou. V obou případech po zaschnutí vyplňující hmoty je nutné vyrovnat savost podkladu penetrací a až poté vymalovat. V některých panelových domech byly lepeny tapety přímo na panel bez jakékoliv omítky a po odstranění tapet je panel pórovitý. Nejvhodnější je použít sádrové omítky, které mají malou hmotnost, kvalitní hladký povrch a lze je malovat brzy po zaschnutí. Na vyschlý a očištěný povrch se aplikuje Primalex Univerzální penetrace, a pak se nanese malba. Pro bílou malbu se volí Primalex Polar nebo Plus a pro světlé barevné tóny Primalex Bonus obarvený Primalex Tekuté tónovací barvou či přímo obarveným nátěrem Primalex Bonus color. Nejkvalitnějšího barevného povrchu se docílí použitím Primalex Procolor – obarvitelného bázového systému v Kolorovacích centrech po celé ČR. Některé panelové kuchyně byly sériově vybavovány tapetami, které byly lepeny na hladký olejový povrch, nanesený přímo na panel. Na takovéto povrchy je ideální Primalex Primer, barva, která má ideální přídržnost jak ke klasickým povrchům stěn, tak i k umakartovým jádrům a podobně. Tato barva má ideální krycí a izolační schopnosti – nepropustí na povrch z podkladu různé skvrny. Tuto malbu lze pak následně přetírat běžnými nátěry Primalex.